Jesienna pielęgnacja trawnika

Jesienną pielęgnację trawnika wykonujemy na przełomie września i października. Zabiegi te są szczególnie ważne gdyż wykonane w tych miesiącach wpłyną na odporności trawy podczas zimy i jej wpłyną na jej kondycje i rozwój na wiosnę.
Oto opis zabiegów, które powinniśmy wykonać przed zimą:

  • Wertykulacja – nie jest on niezbędny i jesienią wykonuje się go w zależności od stanu trawnika.
  • Piaskowanie – polega na posypywaniu trawnika około 5 mm warstwą piasku. Celem tego zabiegu jest polepszenie właściwości gleby, zwiększenie jej przepuszczalność, rozluźnienie wierzchniej warstwy, co daje lepsze warunki do rozwoju korzeni, ułatwia wnikanie powietrza, wody i nawozów do strefy łatwego przyswajania przez korzenie.
  • Dosiewanie trawnika-wykonujemy wczesną jesienią, uzupełniamy ubytki i w miarę możliwości przysypujemy nasiona torfem lub ziemią.
  • Jesienne nawożenie trawnika – wykonujemy zawsze na suchą trawę i równomiernie na całej powierzchni. Zabieg ten chroni trawnik przed przemarznięciem zimą, Jesienny nawóz nie powinien zawierać azotu, ale fosfor i potas. Nawóz potasowo-fosforowy wzbogaca glebę, rozwija system korzeniowy, co spowoduje, że trawa na wiosnę będzie zdrowsza, bardziej zielona, gęstsza i odporna na choroby.     Dokładne dawkowanie znajduje się na opakowaniu każdego środka.

Zabiegi jesiennej pielęgnacji wykonujemy w miejscowościach na terenie województwa małopolskiego: Kraków, Balice, Krzeszowice, Chrzanów, Trzebinia, Olkusz, Skawina, Świątniki Górne, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki, Niepołomice, Wieliczka, Biskupice, Gdów, Kłaj, Dobczyce, Myślenice, Mogilany, Liszki oraz na terenie województwa śląskiego: Jaworzno, Sosnowiec, Oświęcim, Zator, Andrychów, Wadowice.