Usuwanie chwastów z trawnika

Niepożądane rośliny – chwasty psują wizualny aspekt naszego trawnika a co najgorsze nie są one łatwe do usunięcia. Gdy zaczynają pojawiać się chwasty na naszym trawniku jest to dla nas oznaka nieprawidłowej pielęgnacji tj. niewłaściwe podlewanie lub jego brak, niewłaściwa wysokość oraz intensywność koszenia (koszenie, co 5 lub 7 dni na wysokość około 5/6 cm), brak nawożenia. Zasadniczo są dwa sposoby usuwania chwastów:

  • Mechaniczny – stosowany na niewielkich trawnikach, chwasty usuwane są ręcznie albo przy pomocy specjalnych narzędzi. Mechaniczne usuwanie daje natychmiastowy efekt, ale trzeba pamiętać, że aby był skuteczny chwast musi być usunięty w całości z korzeniem. Jeśli zostawimy, choć kawałek może z niego znowu wyrosnąć chwast jak często bywa w przypadku mniszka lekarskiego. Najlepszym momentem na zastosowanie tej metody jest termin, gdy ziemia jest wilgotna.
    Mechaniczny sposób usuwania chwastów jest preferowany również dla chwastów jednoliściennych takich jak: perz, chwastnica jednostronna, włośnica sina, wiechlina roczna oraz kupkówka pospolita.
  • Chemiczny – stosowany na trawnikach o dużych powierzchniach gdzie użycie sposobu mechanicznego jest racjonalnie nieuzasadniony. Do usunięcia chwastów usuwa się preparatów chemicznych zwanych herbicydami. Opryski przeprowadzamy od wiosny do jesienni, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 15°C.Trawnik przed opryskiem powinien byś skoszony minimalnie 4 dni wcześniej, aby chwasty się ponownie wykształciły i środek zadziałał na ich części zielone. Następne koszenie wykonuje się po około 3/ 4 dniach po oprysku. Do oprysków powinniśmy użyć środków selektywnych, które nie zniszczą nam trawnika np. Mniszek 540 SL, Starane Trawniki 260 EW. Trzeba pamiętać, aby nie wykonywać oprysków w upalnie dni oraz dobrze dobrać dawkę oprysku, aby nie spalić całego trawnika.

 

Zabiegi usuwania mechanicznego jak i chemicznego chwastów, –czyli oprysku trawników przeciw chwastom wykonujemy w miejscowościach na terenie województwa małopolskiego: Kraków, Balice, Krzeszowice, Chrzanów, Trzebinia, Olkusz, Skawina, Świątniki Górne, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki, Niepołomice, Wieliczka, Biskupice, Gdów, Kłaj, Dobczyce, Myślenice, Mogilany, Liszki oraz na terenie województwa śląskiego: Jaworzno, Sosnowiec, Oświęcim, Zator, Andrychów, Wadowice.