Nawożenie Trawnika

Nawożenie trawnika odpowiada za wygląd i jakość naszego trawnika, odpowiednie dobrany wpływa bezpośrednio na intensywny, ciemnozielony kolor, gęstość i chroni trawnik przed mchem i chorobami. Trawnik można nawozić od marca do października, czyli w całym okresie wegetacji. Systematyczne nawożenie spowoduje, że nasz trawnik będzie miał piękny kolor i będzie gęsty. W ciągu roku można wyznaczyć 3 główne momenty, w których nawożenie jest najbardziej potrzebne:

  • Nawożenie wiosenne –dostosowujemy do warunków pogodowych. Nawóz powinien być bogaty w azot, aby w maksymalny sposób wpłynął na rozwój.
  • Nawożenie letnie – Trawniki latem są bardzo narażone na wysychanie, szczególnie po koszeniu, które wiąże się z usuwaniem składników odżywczych rośliny, co powoduje, że na trawniku moją pojawiać się przebarwienia oraz placki po wypadającej darni. Nawożenie należy wykonać na suchą trawę najlepiej popołudniu, a później obficie podlać.
  • Nawożenie trawników jesienią – ma głównie na celu wzmacnianie trawy przed zimą a nawozy powinny być bogate w fosfor i potas.

Nawożenie trawnika – porady:

  • Nawóz rozprowadź równomiernie przy pomocy siewników do nawozu. Nierównomiernie rozprowadzenie spowoduje efekt różnych odcieni trawy
  • Nie należy nawozić na zamarzniętą glebę, ponieważ nawóz może się nie rozpuścić i w późniejszym terminie spowodować szkody w trawniku przez jego wypalenie.
  • Do jesiennego nawożenia używamy tylko nawozów bez azotowych.
  • Nawozimy zawsze na suchy trawnik ponieważ nawóz przykleja się do mokrej trawy powodując jej wypalenie.
  • Nie należy nawozić w czasie wysokich temperatur i w czasie suszy, bo może to grozić wypaleniem trawy.
  • Po nawożeniu obficie podlej trawę zapewni to szybsze rozpuszczenie nawozu i wchłonięcie przez korzenie a co za tym idzie szybszy efekt wizualny.

Nawożenie wiosenne i jesienne najlepiej przeprowadzić razem z wertykulacją, areacją i piaskowaniem trawnika.

Zabiegi nawożenia trawnika wykonujemy w miejscowościach na terenie województwa małopolskiego: Kraków, Balice, Krzeszowice, Chrzanów, Trzebinia, Olkusz, Skawina, Świątniki Górne, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki, Niepołomice, Wieliczka, Biskupice, Gdów, Kłaj, Dobczyce, Myślenice, Mogilany, Liszki oraz na terenie województwa śląskiego: Jaworzno, Sosnowiec, Oświęcim, Zator, Andrychów, Wadowice.