Sadzenie, pielęgnacja, nawożenie, przycinanie tui w odmianie Szmaragd i Brabant

Kiedy najlepiej posadzić tuje w odmianie szmaragd i Brabant

Wybór odpowiedniego momentu do posadzenia to więcej niż połowa sukcesu, szczególnie, gdy wybieramy opcje sadzenia roślin z gruntu, która jest znacznie tańsza niż sadzenie roślin szkółkowanych w donicach. W zasadzie istnieją dwa najlepsze terminy sadzenie na wiosnę od marca do końca kwietnia i jesienią od końca sierpnia do początku października (trzeba uważać żeby nie zrobić tego za późno, ponieważ wtedy drzewka nie przetrwają zimy). Tuje szkółkowane w donicach można sadzić od marca do końca sezonu wegetacyjnego, możliwe jest sadzenie takich tui Brabant i Szmaragd w środku lata tylko wtedy trzeba zadbać o obfite podlewanie.

Pielęgnacja tui

Pielęgnacja tui polega na:
– na regularnym odchwaszczaniu tuje nie przepadają za konkurencją, zwłaszcza agresywnych chwastów lub innych roślin iglastych, dlatego warto je obsypać korą lub ułożyć Agro włókninę.
– odpowiednie podlewanie i dbanie o dostateczne nawodnienie, odmiany Szmaragd i Brabant lubią podlewanie nie tylko w czasie upałów.

Przycinanie i formowanie żywopłotów z tui Szmaragd i Brabant

– Przycinanie żywopłotów z tui jest podstawowym zabiegiem ze względu na szybki wzrost mogą osiągnąć zbyt luźny pokrój i zacząć opadać. Przycinanie tui jest w pełni bezpieczne – rośliny szybko się regenerują, dodatkowo nie tracą siły na rozrost, więc ładnie się zagęszczają. Tuje w zależności od gatunku i wyglądu tnie się 2 – 3 razy w sezonie. Pierwszy zabieg wykonuje się na przełomie marca i sierpnia. Następne cięcie możemy wykonać już w czerwcu, gdy młode pędy zaczynają ciemnieć. Ostanie cięcie wykonujemy w sierpniu pamiętając, aby dać możliwość zdrewnienia pędom przed zimą. Pierwsze i drugie cięcie – wiosenne i w czerwcu – powinno objąć aż 1/3 do ½ długości gałązek. W sierpniu wystarczy, że pędy zostaną skrócone o 1-2 cm.
– Przycinanie młodych tui powinno się wykonać, gdy będą miały, co najmniej 1,5 m wysokości przycinając około 1/3 długości gałązek..

 

Przycinanie żywopłotów, tui w odmianach Szmaragd i Brabant wykonujemy w miejscowościach na terenie województwa małopolskiego: Kraków, Balice, Krzeszowice, Chrzanów, Trzebinia, Olkusz, Skawina, Świątniki Górne, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki, Niepołomice, Wieliczka, Biskupice, Gdów, Kłaj, Dobczyce, Myślenice, Mogilany, Liszki oraz na terenie województwa śląskiego: Jaworzno, Sosnowiec, Oświęcim, Zator, Andrychów, Wadowice.