Zakładanie trawnika z siewu

Pierwszym punktem jest dobranie odpowiedniego miejsca, w którym trawa będzie miała optymalne warunki wzrostu tj. miejsce słoneczne, ewentualnie lekko zacienione tylko przez część dnia. W miejscach zacienionych lepiej jest odejść od koncepcji trawnika i zastąpić go roślinami okrywającymi, które znoszą takie warunki. Miejsce to powinno możliwie długo utrzymywać wilgoć w glebie, jeśli rozważamy trawnik w miejscu nasłonecznionym, szybko nagrzewającym się należy zastanowić się nad montażem instalacji nawodnienia.
Założenie trawnika z siewu można podzielić na kilka etapów:

  • Przygotowanie podłoża – przy użyciu sprzętu mechanicznego należy bardzo dobrze przekopać podłoże. Sprawdzić należy, jaka jest warstwa ziemi urodzajnej i w razie potrzeby dowieść humusu.
  • Wyrównanie podłoża – następnym krokiem jest wyrównanie podłoża. Wyprowadzenie odpowiednich spadków terenu oraz w miarę możliwości wybranie wszystkich kamieni i pozostałości roślin.
  • Utwardzenie terenu – po wyrównaniu podłoża należy je utwardzić przez użycie wału a potem znów prze równać powierzchnię.
  • Wysiew trawy – po tak zastosowanych zabiegach pozostaje już tylko wysianie trawy. Pamiętać trzeba, aby wybierać mieszanki traw znanych producentów, co zwiększa pewność, jakości trawnika i jego wzrost. Można wysiewać siewnikami lub ręcznie stosując siew krzyżowy.
  • Następny krokiem jest przykrycie nasion torfem i zwałowanie całej powierzchni.
  • Pierwsze zabiegi po wzroście trawnika wykonuje się wtedy, gdy trawnik urośnie do około 10 cm i kosimy go do 5 cm. W miejscach gdzie trawa nie urosła robimy dosiewki. Trawnik raz jeszcze wałujemy. Następne koszenia wykonujemy, co 5- 7dni do wysokości 4/5 cm. Należy pamiętać, że trawnik z siewu należy według potrzeby, w zależności od warunków atmosferycznych podlewać.

Trawniki z siewu wykonujemy w miejscowościach na terenie województwa małopolskiego: Kraków, Balice, Krzeszowice, Chrzanów, Trzebinia, Olkusz, Skawina, Świątniki Górne, Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki, Niepołomice, Wieliczka, Biskupice, Gdów, Kłaj, Dobczyce, Myślenice, Mogilany, Liszki oraz na terenie województwa śląskiego: Jaworzno, Sosnowiec, Oświęcim, Zator, Andrychów, Wadowice.